Fake news? kłamstwo? a może gorzka prawda ? wójt Filipowicz i jej wizja uzdrowienia finansów gminy!

Po opublikowaniu w dniu wczorajszym na stronie Facebook: Danuta Filipowicz Wójt Gminy Czernichów informacji dotyczącej rozpowszechniania przez bliżej nieokreślony portal fake newsowych informacji na temat projektu uchwały dotyczącej emisji obligacji przez Gminę Czernichów, przekazujemy Państwu Nasze stanowisko w formie polemiki:

Filipowicz: „Dzisiaj dotarła do mnie informacja o kolejnym fake newsie, który wprowadza opinię publiczna w błąd, powiem więcej jest to KŁAMSTWO!

Polemika: Rzeczywiście, prawie wszystko nie w naszym artykule, ale w artykule pani Filipowicz jest kłamstwem, także nazwanie prawdziwych informacji fake newsem!

Filipowicz: “Absolutnie nie zamierzam zadłużyć Gminy Czernichów na kolejne 14 477 000 zł (!). 

Polemika:To niech Pani nie emituje obligacji. Cytat klasyka 

Dług jednostki samorządu terytorialnego jest sumą zaciągniętych przez tę jednostkę różnych zobowiązań finansowych w związku z dokonywaniem wydatków przewyższających dochody możliwe do przeznaczenia na ich finansowanie (Surówka 2013: 148). W tym zakresie dług samorządowy obejmuje zobowiązania JST z tytułu: 

              –  zaciągniętych kredytów i pożyczek –  wyemitowanych papierów wartościowych opiewających na wierzytelności pieniężne 

       

Filipowicz:„CAŁY CZAS INTESYWNIE SZUKAM ROZWIĄZAŃ, KTÓRE POZWOLĄ NASZEJ GMINIE FUNKCJONOWAĆ W WARUNKACH JAKIE ZASTAŁAM.

Wymieniamy: Spółka komunalna śmieciowa- cały czas szuka jej Pani intensywnie?,

budowa szkoły w Czernichowie, reforma oświaty -cały czas szuka jej Pani intensywnie ?,

remont oczyszczalni ścieków w Przegini Duchownej, przetarg na zakup  kruszywa na obwodnicę Rybnej, ciągi pieszo rowerowe w Czernichowie, a może nie wyegzekwowanie ponad 1 miliona kary od wykonawcy szkoły w Czernichowie – ciekawe czy już dokumenty zostały złożone do sądu ?  i.t.d.

Filipowicz:„Opublikowano kłamstwo wynikające z niewiedzy, głupoty, czy może jeszcze jakieś inne motywy za tym się kryją?

Polemika:Co za szczerość z pani strony, nie wiemy na prawdę jakie są powody pani wypowiedzi 

Filipowicz: „Nie mnie oceniać, ale ktoś ewidentnie wprowadza Mieszkańców w błąd. Gmina planuje wyemitować obligacje na spłatę WCZEŚNIEJ ZACIĄGNIĘTYCH KREDYTÓW. 

Polemika: Nie, gmina jeszcze nie planuje, ponieważ  Rada gminy tego nie uchwaliła, wójt jest tylko jednym z dwóch organów gminy, Pani nie jest gminą. Spłata wcześniej zaciągnietych kredytów jest już w budżecie odpowiednio zaplanowana.

Filipowicz: „Potocznie mówiąc zamieniamy kredyt na obligacje. 

Polemika: Mówmy precyzyjnie: nowy kredyt w wysokości 14 700 000 zamierza pani wziąć jako obligacje. A obligacje wliczają się do długu gminy, o czym było wcześniej.

Filipowicz: „Przypomnę dług wcześniej zaciągnięty ma być spłacany do 2035 roku- właśnie do tego roku zaplanowano już dawno temu spłaty

Polemika:  Właśnie czyli będzie go pani spłacać, a więc go Pani nie zamienia na obligacje.

Filipowicz: „Planowane obligacje wydłużają tylko o 1 rok spłatę. 

Polemika: Wykup planowanych obligacji zaplanowano na 2036 rok, kredyty już zaciągnięte będą spłacane niezależnie od wykupu obligacji, na ogólnie złą sytuację finansową gminy nałoży się konieczność wykupu obligacji.

Filipowicz:„W ostatnich 4 latach można było zauważyć skokowy wzrost zadłużenia. 

Polemika:Gdzie? W Polsce?Domyślamy się, że w gminie Czernichów ale w 2020 roku to pani zarządza już tą gminą. 

Filipowicz: „Przypomnę, że obserwowaliśmy prawie DWUKROTNY wzrost zadłużenia gminy w okresie 2017 – 2020 (na koniec 2017 r dług wynosił ponad 22 mln, w 2020 – 40,5 mln zł – po tym jak nie wzięłam 2 mln kredytu planowanego przez Radę) 

Polemika: Zrobiła pani „świetny wynik” jak widać w 2020 roku 

Filipowicz: c.d.„coraz większe wydatki na spłatę rat zaciągniętych kredytów

Polemika: Takie jak zaplanowała skarbnik proponując Radzie uchwałę w tej sprawie) 

Filipowicz: c.d.„ i pożyczek oraz duże kwoty zaplanowanych wydatków na odsetki od zaciągniętych zobowiązań finansowych gminy.

Polemika: Takie jak zaplanowała skarbnik i uchwaliła Rada) 

Filipowicz: „W minionym roku Rada Gminy zaplanowała zaciągnięcie kredytu w wysokości 9 mln.

Polemika: Rada nie zaplanowała- to nieprawda!!! Zaciągnięcie kredytu zaplanowała pani wójt i skarbnik w projekcie uchwały przedstawianej Radzie. 

Filipowicz: „W grudniu zdecydowaliśmy iż kredyt bierzemy TYLKO wg potrzeb – zamiast 9, wzięliśmy TYLKO 7 mln, aby móc zapłacić nasze zobowiązania w styczniu 2021.

Polemika: Zobowiązania styczniowe płaciła pani z kredytu wziętego w grudniu poprzedniego roku. Nie pisze pani, że chodziło o niewygasające…

-coś tutaj nie gra?

Filipowicz Zaciągnięte kredyty trzeba spłacać – nie tylko sam kapitał kredytu (raty), ale także odsetki dla instytucji udzielających kredytów i pożyczek na zasadach uzgodnionych przed laty, podczas zaciągania tych zobowiązań. 

Polemika: To prawda. Odsetki od obligacji też trzeba spłacać, koszt emisji obligacji też trzeba spłacać, koszt obsługi obligacji tez trzeba płacić.

Dalsza polemika chyba nie ma sensu! Mądrość i ostrożność Rady Gminy Czernichów jest teraz bardziej niż kiedykolwiek potrzebna dla dalszego istnienia i działania tej wspólnoty samorządowej. 

P.S Być może i to stwierdzenie pani wójt uzna za fake newsa, zaś być może  autora  powyższej polemiki uzna za naczelnego ,,hejtera , stalkera , i hodowcę farmy trolli” być może ..

Na koniec jeden z komentarzy radnego Józefa Suchanika  pod wpisem wójt Filipowicz :

Michał Gaworczyk

1 10 ocen
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Opinie
Pokaż wszystkie komentarze