15 grudnia 2023 roku, w piątek, w malowniczym Magistracie Podgórskim w Krakowie odbył się niezwykły wieczór, który przeniósł mieszkańców w magiczny świat międzywojennego Wiednia. Organizowany z okazji wydania książki „Pozdrowienie z Jaśkowic” autorstwa Adriana Musiała, wydarzenie zgromadziło miłośników muzyki, poezji i mody z całego regionu.
Książka, będąca dziełem studenta Adriana Musiała oraz wydawnictwa Fundacji Amici Pauperis, stała się pretekstem do zorganizowania muzyczno-poetyckiego wieczoru, który miał na celu przybliżenie mieszkańcom Krakowa i okolic artystycznych tradycji Wiednia oraz historycznych więzów między Krakowem a stolicą Austrii.
Wydarzenie miało bogatą oprawę artystyczną, przygotowaną przez uczniów krakowskich szkół muzycznych oraz studentów Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie. Goście mieli okazję wysłuchać najpiękniejszych utworów wiedeńskich kompozytorów, takich jak Mozart czy Strauss II, w wykonaniu utalentowanych solistów. Oprócz tego, Tomasz Krzysztof Janowski prezentował wiersze o Wiedniu, dodając klimatu wieczorowi.
Na wieczór przybyli również przedstawiciele Stowarzyszenia Dawnej Rabki Czar, którzy wystąpili w urokliwych strojach z okresu międzywojennego, promując kulturę tamtych czasów. Ich obecność miała szczególne znaczenie, ponieważ Rabka z Jaśkowicami łączyła osoba Antoniego Wieniawy-Zubrzyckiego, który zarządzał dawnym uzdrowiskiem w Jaśkowicach.
Pokazy umundurowania żołnierzy z czasów I wojny światowej, przygotowane przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej „KuK Sturmtruppen”, dopełniły wieczoru, nadając mu unikalny charakter i autentyczność.
Podczas wieczoru miała również miejsce promocja książki „Pozdrowienie z Jaśkowic”, będącej hołdem dla zapomnianego uzdrowiska podkrakowskiego, które gościło na przełomie XIX i XX wieku. Autor książki, Adrian Musiał, wziął udział w projekcie edukacyjnym, organizowanym przez Referat ds. Młodzieży w Urzędzie Miasta Krakowa, pokazując piękno regionalnych historii.
Wieczór Wiedeński w Krakowie był nie tylko okazją do rozrywki, ale także do poszerzenia wiedzy o historii i kulturze regionu, zainspirowania się pięknem muzyki i poezji oraz odkrycia zapomnianych historii miejscowości jak Jaśkowice. Dzięki staraniom Adriana Musiała oraz Fundacji Amici Pauperis, gmina Czernichów staje się miejscem ożywionym kulturalnymi inicjatywami, które łączą przeszłość z teraźniejszością.
fot: Barbara Cirit Dziennik Polski