Robert Jaros z wygaszonym mandatem radnego ! Publikujemy obwieszczenie Komisarza Wyborczego

Przypomnijmy W skutek zawiadomienia które wpłynęło od trzech radnych poprzedniej kadencji : Jacka Podgórskiego z Rybnej, Marcina Nowaka i Konrada Świadka (obaj z Kamienia) rozpoczęło się śledztwo którego finałem było postawienie zarzutów radnemu. W skierowanym do sądu akcie prokurator oskarżył radnego o przestępstwo z art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym polegające na pełnieniu funkcji pełnomocnika firmy Krakus-Bis należącej do jego żony, która to firma wykonywała zlecenia gminy Czernichów na roboty drogowe.

Jak ustaliła prokuratura, radny pełnił taką funkcję na podstawie ustnego upoważnienia od swojej żony, ale nie informował o tym w swoich oświadczeniach majątkowych składanych corocznie przez radnych. Dotyczy to lat 2014-2016.

Radny został skazany na karę jednego roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata oraz zakaz zajmowania stanowisk  Radnemu wymierzono również karę grzywny 4 000 zł i ponad 2050 zł kosztów sądowych i dodatkowo za postępowanie odwoławcze 1060 zł. Na rozprawie 16 września Sąd Apelacyjny podtrzymał wyrok I instancji który po rozprawie apelacyjnej stał się prawomocnym.

W dniu wczorajszym (29 września 2021)  Komisarz wyborczy w Krakowie Wojciech Andrzej Makieła wydał obwieszczenie o wygaśnięciu mandatu radnego gminy Czernichów Roberta Jarosa w związku z utratą prawa wybieralności. Obwieszczenie ma być przekazane do zainteresowanego – byłego już radnego, wojewody oraz przewodniczącego Rady Gminy Czernichów.

Poniżej treść obwieszczenia Komisarza Wyborczego :

Mandat radego wygasł z chwilą uprawomocnienia się wyroku tj natychmiast po ogłoszeniu wyroku w sprawie apelacji |(16 września 2021 roku). W takiej sytuacji radni nie głosują nad tą sprawą. Mandat jest już do obsadzenia. Wybory uzupełniające rozpisze wojewoda. Spodziewany się, że mogą być jeszcze w tym roku w grudniu – dowiedzieliśmy się w krakowskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w rozmowie telefonicznej.

 

https://krakow.kbw.gov.pl/aktualnosci/informacje/obwieszczenie-komisarza-wyborczego-w-krakowie-ii-o-wygasnieciu-mandatu-radnego-gminy-czernichow

 

1 6 ocen
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Opinie
Pokaż wszystkie komentarze